Słowem wstępu...

Świnoujście to miasto, które oczaruje każdego. Położone jest przy południowych wybrzeżach uroczego Bałtyku, na niezwykle malowniczych wyspach, nad rozległą cieśniną Świną. Harmonijnie łączy się tutaj turystyka i gospodarka morska.(...) Woliński Park Narodowy, Park Natury Usedom, Przytorskie Lasy oraz wspaniałe wody z Krainą 44 Wysp otaczają i wypełniają obszar Świnoujścia. Miasto słynie pięknem najszerszej bałtyckiej plaży, ozdobną architekturą dzielnicy uzdrowiskowej, wspaniałą przyrodą parków i zieleńców, najciekawszym zespołem fortecznym Europy, malowniczymi portami: handlowym, rybackim, pasażersko - samochodowym oraz licznymi statkami wycieczkowymi. Niewątpliwą atrakcją są promy miejskie oraz najwyższa latarnia morska naszego kontynentu.(...) Wąskie i pełne rozlewisk cieśniny morskie: Piana (Peenestrom), Świna oraz Dziwna oddzielają wyspy od lądu oraz od siebie. W samym sercu tego regionu leży rozległe miasto Świnoujście, będące powiatem grodzkim. Na 195 km kwadratowych powierzchni jaką zajmuje 50% przypada na wody, 25% na lasy i łąki, pozostała część to tereny zurbanizowane i użytkowe gospodarczo oraz drogi i urokliwe parki miejskie...

Atrakcje:

a Kościół p.w. Chrystusa Króla. Zbudowany w latach 1788-92 na miejscu gotyckiej budowli. W 1881 roku dobudowana została dominująca nad centrum miasta wieża.

a Wieża kościelna. Dobrze zachowana neogotycka wieża pozostała po kościele garnizonowym Marcina Lutra z 1905 r., który został zburzony pod koniec II wojny światowej. Po przeprowadzonym remoncie jest udostępniona do zwiedzania. Na górze znajduje się znakomity punkt widokowy.

a Zabytkowa dzielnica nadmorska. Pięknie usytuowana pomiędzy promenadą i oddzielającym ją od śródmieścia pasem zieleni. Większość różnorodnej zabudowy to pensjonaty, sanatoria i domy wczasowe pochodzące z lat 1899 - 1913. Szczególna uwagę warto zwrócić na architekturę domów "Posejdon", "Meduza" i "Kolejarz".

a Muszla Koncertowa znajdująca się w zespole parkowym w samym środku nadmorskiej promenady. Zbudowana w 1926 roku zastąpiła starą, drewnianą budowlę stojącą w tym samym miejscu. Latem w muszli odbywają się liczne koncerty, festyny i występy dla dzieci.

a Zachodni Fort Artyleryjski (Batterie A, West-Batterie). Otoczony fosą zespół zachodniego fortu artyleryjskiego wybudowany został w latach 1848 - 1880, później wielokrotnie modernizowany. Jedna z bram wjazdowych, prowadząca z Parku Zdrojowego, posiadała most zwodzony. W najstarszej części fortowej pozostały do naszych czasów m.in. dwie reliktowe strzelnice działowe. Zachodni falochron. Podobnie jak falochron wschodni wybudowany w latach 1818 - 23. Wieńczy go stawa "Młyny", znak nawigacyjny w kształcie wiatraka - symbol Świnoujścia, obecny na logo miasta. Ulubione cel wycieczek dla spacerowiczów. Zakochani oglądają z tego miejsca zachody słońca.

a Wieża ciśnień - położona niedaleko Basenu Północnego, została zbudowana w 1898 roku. Budynek wzniesiony z czerwonej cegły, z czerwonego granitu i z kamieniem narożnym z czerwonego piaskowca. Konstrukcja wieży ucierpiała w wyniku bombardowań portu w 1945 r. Tuż obok mieści się jest kompleks budynków dawnej stoczni - piękny przykład starego budownictwa przemysłowego.

a Kapitanat Portu w Świnoujściu. Zbudowany podczas dużej rozbudowy świnoujskiego portu w końcu 1870 roku. Na jego fasadzie wisi tablica z zaznaczonym stanem wody z 31 grudnia 1913 r., kiedy to w czasie sztormu do miasta wdarły się morskie fale. Przed budynkiem rosną dwa dorodne cisy, tzw. "Żeglarze".

a Fort Anioła (Werk III, Engelsburg) - przepiękny, obserwacyjno-ogniowy rotundowy bastion. Zbudowany w latach 1855 - 58, przypomina kształtem Mauzoleum Hadriana w Rzymie (obecnie Zamek Św. Anioła). Do fortu prowadzi monumentalna brama z 5-metrowymi filarami zwieńczonymi blankami.

a Rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie. Tereny bagienne z gatunkami chronionymi: długoszem królewskim i wiciokrzewem pomorskim. Co ciekawe, obok rezerwatu występują najwyższe w Europie paprocie - orlice, które rosną w Świnoujściu od ponad 100 lat. Najwyższe okazy mają prawie 5 metrów wysokości!

a XIX-wieczny Wschodni Fort Artyleryjski (Werk II) zwany Fortem Gerharda, zwany Fortem Gerharda, z charakterystycznymi, wchodzącymi w fosę kaponierami. Powstały w latach 1848 - 1859 - 1877. W naszej części Europy jeden z najlepiej zachowanych przykładów fortyfikacji z tego okresu. Obecnie udostępniony do zwiedzania, miejsce licznych imprez kulturalnych. W Forcie Wschodnim rezyduje pruski Komendant, jego Adiutant oraz stadu kóz. Turystów wpuszczają na teren obiektu studenci w pickelhaubach, przebrani w pruskie mundury.

a Latarnia morska - wysoka na 68 metrów i licząca ponad 300 schodów. Najwyższa nad Bałtykiem, jest zarazem jednym z najwyższych tego typu obiektów na świecie. Zasięg światła latarni wynosi 25 mil morskich. Z jej szczytu roztacza się przepiękny widok na Świnoujście, Zatokę Pomorską i Zalew Szczeciński. Przy latarni dział Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego.

I wiele innych!